W powietrzu czuć już jesień i tę nutkę melancholii, która ogarnia serce, kiedy pod stopami szeleszczą pierwsze liście, a nici babiego lata wplątują się we włosy. W poezji – niezależnie od pory roku – wysyp wierszy.
Większość projektów Robotniczego Stowarzyszenia Twórców Kultury, ma na celu promowanie twórczości klubowiczów poprzez spotkania autorskie, wystawy, spektakle i inne wydarzenia, w których twórcy poprzez słowo, dźwięk czy obraz wyrażają swoje wizje artystyczne. Nadsańskie Spotkania Poetyckie – zorganizowane już po raz ósmy – są przedsięwzięciem, o nieograniczonym zasięgu i jak głosi nazwa, jest to przede wszystkim święto poezji.
Spis treści

Wiersze skłaniają do refleksji, bawią, uczą, wzruszają. Każdy może w nich znaleźć odbicie własnych przeżyć albo podążać za porywami serca autora. Tradycyjnie już w pierwszym dniu NSP twórcy odwiedzali szkoły i inne placówki zajmujące się wspieraniem młodzieży i dorosłych, by dzielić się bogactwem emocji zawartych pomiędzy strofami wierszy.
II Dzień NSP – 09.09.2022
Przemyskie Centrum Kultury i Nauki „Zamek”
Tegorocznym spotkaniom poetyckim towarzyszył wernisaż wystawy malarstwa dwóch przemyskich artystek: Julii Oleksińskiej i Marii Makar. W ich pracach przeważają kompozycje kwiatowe oraz pejzaże.


Wyniki konkursu poetyckiego „O Wstęgę Sanu”
Na uroczystej gali zostały ogłoszone wyniki tegorocznego konkursu, wręczone nagrody i dyplomy. Obecni poeci zaprezentowali swoje teksty tych, którzy nie mogli pojawić się w sali widowiskowej Zamku Kazimierzowskiego, wyręczył gość specjalny wydarzenia – Stanisław Górka.

Konkursy, zwłaszcza poetyckie są wyzwaniem nie tylko dla piszących. Jurorzy też mają twardy orzech do zgryzienia – muszą poddać pod ocenę czyjeś uniesienia i wyłonić autora najlepszych wizji. Poza oficjalną rywalizacją każdy uczestnik konkuruje sam ze sobą o coraz lepsze teksty i o odwagę w poszukiwaniu drogi twórczej.
Recital Stanisława Górki „Ach panie, panowie”
Ach panie, panowie co to był za koncert!
Stanisław Górka zabrał nas w podróż po swoich fascynacjach muzycznych.

Zaśpiewał teksty autorstwa Osieckiej, Krajewskiego, Hemara, Okudżawy, Kaczmarskiego. Jego wyrazisty głos i niepowtarzalne interpretacje wzruszały i na długo zapadły w pamięć. Pomiędzy piosenkami czytał wiersze przemyskich poetów, tym razem tych, którzy nie brali udziału w zmaganiach konkursowych.
III Dzień NSP – 10.09.2022
Sala koncertowa Towarzystwa Muzycznego w Przemyślu.
„Niewygodny Józef Mackiewicz”
Wykład doktora Jana Zięby przybliżył postać i poglądy Józefa Mackiewicza, uważanego za jednego z najwybitniejszych pisarzy i publicystów politycznych, działających na emigracji po II wojnie światowej.
„Studium clowna”
Stanisław Ożóg to działacz na rzecz kultury, poeta i wykładowca filologii polskiej. W 1987r. jego studenci Artur Wilgucki i Grzegorz Wisz wyreżyserowali etiudę poetycką „Studium clowna”, będącą alegorią rzeczywistości tamtych lat. Etiuda została wyświetlona, jako ciekawostka i przerywnik pomiędzy wykładami.
„Romantyzm w machinie mesjanizmu. Proroczość czy ideologia?”
Doktor Mateusz Pieniążek, poeta i prozaik, przygotował wykład na temat życia Adama Mickiewicza w Paryżu i zawiłości stosunków polskiej elity intelektualnej na emigracji.

„Już po porze akacji”
Na zakończenie trzeciego dnia i jednocześnie całych NSP wystąpił Adam Hajduk, gitarzysta, kompozytor i autor tekstów z Grupą Nagape w składzie: Justyna Scheller śpiew, Zuzanna Nizio gitara basowa, Janusz Rajtmajer gitara. Ich nastrojowa muzyka i refleksyjne teksty, mówiące o tym, co w życiu naprawdę ważne, mają działanie terapeutyczne; przeganiają lęki i przywołują dobre myśli.